MENU...
Facebook

Najchrupiącsze frytki

Najchrupiącsze frytki
Niby tylko ziemniaki i kąpiel w oleju, ale wcale nie jest łatwo zrobić chrupiące frytki, które nie miękną w kilka chwil po usmażeniu. 

Żeby zrobić najlepsze na świecie frytki - trzeba je najpierw - już pokrojone w słupki - podgotować. Zazwyczaj zalewam wrzątkiem i gotuję 3-4 minuty. Potem studzę i dopiero wtedy wrzucam do 180-stopniowego oleju. Kiedy zaczynają nieznacznie łapać opaleniznę - wyciągam - i wrzucam na sitko żeby okapały. I to nie koniec. Bo kiedy trochę się ochłodzą - smażę je raz jeszcze. To daje efekt chrupania, który utrzymuje się z 20 minut - co w świecie frytek jest wiecznością.

Metoda druga jest tylko tłuszczowa. 
Najpierw pokrojone ziemniaki trzeba dokładnie opłukać i wysuszyć. Następnie ugotować na prawie miękko w oleju podgrzanym tylko do temperatury 100-120 stopni. Potem wychłodzić je i ponownie usmażyć, ale już w temperaturze ok. 180 stopni. 

Jest jeszcze wersja dla hiper-wytrwałych i cierpliwych.
Do obu powyższych metod można dodać znaczne ulepszenie - po pierwszym smażeniu - zamrozić. Potem już wrzucać do bardzo gorącego oleju prosto z zamrażarki. Z jednej strony to szczypanie się po ceregielach, z drugiej można zrobić więcej i w zamrażarce zawsze mieć zapas podręczny.

Smażenie to nie polityka - tu małe partie sprawdzają się najlepiej. Jak jest za dużo na raz to się taplają zamiast porządnie smażyć.

Wszystko to świetnie działa też na ćwiartki, kuleczki czy łódeczki ziemniaków.

Ta wstępna cieplna obróbka ziemniaków jest niezwykle ważna dla konsystencji. Wiele osób radzi, żeby wymoczyć ziemniaki w zimnej wodzie - najlepiej z cukrem i tak je smażyć. To jednak półśrodek. Podczas smażenia surowych ziemniaków na ich powierzchni robi się taka powłoka z wydobywającej się ze środka skrobi i wody. Przez to powierzchnia nie smaży się tak jak powinna i mimo, że wyciągane z oleju frytki są chrupiące - po kilku minutach miękną jak cammembert na słońcu.

Rzecz ostatnia, ale nie najmniej ważna. Najlepiej wybierać ziemniaki o dużej zawartości skrobi - czyli typu kulinarnego C. Odmiany to:  Agnes, Ametyst, Amora, Bryza, Cekin, Courage, Courlan, Etiuda, Etola, Eurostar, Ewelina, Fianna, Finezja, Gawin, Gracja, Gustaw, Honorata, Innovator, Jurata, Jurek, Justa, Jutrzenka, Lady Claire, Lady Florina, Lasakra, Legenda, Magnolia, Malaga, Marlen, Mazur, Melody, Miłek, Mondial, Owacja, Tajfun, Tetyda, Veronie, VR 808 (źródło: Stowarzyszenie Polski Ziemniak)

________________________________________ 

Szukasz pomysłu na imprezę domową? 

Tutaj znajdziesz o wiele więcej! 

Nie tylko różne gotowe zestawy imprezowe, ale także dokładne instrukcje jak - krok po kroku - je przygotować!

To nie tylko zbiór przepisów, ale przede wszystkim ciekawie ułożone menu, lista zakupów, efektywnie rozplanowane i chronologicznie opisane kolejne przygotowania, dziesiątki zdjęć, porady i dania alternatywne.  

Z e-bookami "Wjazd na imprezę" przygotowanie fantastycznie wyglądającego i przepysznego jedzenia dla wielu osób jest znacznie łatwiejsze, a przy tym oszczędzasz dużo czasu i pieniędzy. 

Wszystko opisane w prosty i przejrzysty sposób.

Wspaniałe przyjęcia - w zasięgu każdego! 

Zobacz też...

Szybki kontakt

Realizacja: HEXADE.COM (Grafik, projektant, webdesigner)