MENU...
Facebook

Grzybowa z kociołka

Grzybowa z kociołka
Ahoj przygodo! Trochę partyzantki, całkiem sporo zabawy i przede wszystkim - jedzenie z kociołka z ogniska smakuje zupełnie inaczej niż jedzenie nie z kociołka z ogniska. Na tapecie grzybowa z pysznością wprost proporcjonalną do kaloryczności. 

Taki zamykany kociołek to właściwie szybkowar, tyle że bez guziczków i trzeba zorganizować nieco drewna. Zupa będzie w dwóch wariantach - szybkim i bardzo szybkim - oczywiście w zupowej perspektywie pojmowania czasu, skalibrowanej na kilkugodzinnym gotowaniu rosołu.

Skład:

  • ok. 700 gramów grzybów leśnych - ale jeśli nie ma, pieczarki też sprawią się doskonale
  • pół kg ziemniaków - najlepiej typu kulinarnego A - czyli sałatkowe - nie rozgotowują się, trzymają kształt
  • 1 duża cebula
  • kubeczek śmietany 30% -  według prostej zależności jak dasz mały będzie mało lepsza, jak dasz duży będzie dużo lepsza 
  • pęczek pietruszki jego nać
  • sól i pieprz  
  • łyżka smalcu, oliwy albo oleju
  • gałązka świeżego tymianku albo łyżeczka suszonego  
Wersja dłuższa zawiera także;
  • korpus z kurczaka albo ze dwa uda albo jakieś inne zwierzęce elementy 
  • 3 litry zimnej wody 
  • opcjonalnie dowolna włoszczyzna zalegająca pod ręką - ale nie jest konieczna 
  • jeśli w pobliżu jest lubczyk w formie świeżej lub suszonej to też spoko
Wersja krótsza zakłada posiadanie 3 litrów rosołu albo dowolnego wywaru mięsnego czy warzywnego, ewentualnie w dopuszczalnej ostateczności ekologicznych, bez-chemicznych-ulepszaczy kostek bulionowych.

Najpierw fundament - ognisko :) DUżo żaru, sporo zabawy, "Maciek nie biegaj z tym podpalonym kijem", "Tomek, zaraz poparzysz brata", "eh, to był nowy polar" i takie tam.

Kiedy żar jest odpowiedni - kocioł na górę. To kawał żeliwa, więc potrzebuje trochę czasu na rozgrzewkę. Jeszcze tylko sprawdzenie stabilności i można gotować. Najpierw tłuszcz, a po chwili pociachana w kostkę cebula. 2-3 minuty i można wrzucać oczyszczone i niezbyt drobno pokrojone grzyby. Po chwili smażenia duża szczypta soli i jeszcze większa pieprzu. Takie obsmażenie uwalnia smak i dodaje znacznie głębszego aromatu niż li tylko gotowanie grzybów.

W wersji przeszybkiej - kiedy grzyby ładnie się podsmażą - dolewka bulionu, tymianek, przykrywka na kociołek i ok. 10 minut wolnego. Potem do środka pokrojone w kostkę ziemniaki i śmietanka. Trzydziestka nie wymaga hartowania czy innych zabiegów - trzeba mieć naprawdę talent żeby się zwarzyła. 

Jeszcze 10 minut gotowania pod przykryciem. Ziemniaki powinny być już miękkie. Teraz dobrze jest zupę ściągnąć z ogniska i dać jej chwilę na przestygnięcie. W mocno zamkniętym kociołku wytwarza się wyższe ciśnienie, woda osiąga wyższą temperaturę wrzenia, więc nieuważna próba smaku może skończyć się boleśnie.

Na koniec doprawienie i duuużo posiekanej zielonej pietruszki. 

 

Teraz wersja druga - dłuższa. Nie ma bulionu - są chęci i mięso.

Początek tak samo - tylko kiedy grzyby się podsmażą trzeba je wyciągnąć, do kotła wrzucić elementy kurczaka, opcjonalne warzywa, lubczyk, zalać wodą (2l), dodać łyżeczkę soli, kociołek solidnie zamknąć i zostawić na ogniu 1-1,5 godziny. 

Potem mięso - wedle uznania - wyciągnąć lub nie. Kurczakowy korpus średnio się będzie komponował, ale uda jak najbardziej :) Z warzywami podobnie. Miękkie - jak seler naciowy czy por będą się niemal rozpadać, ale korzeniowe dadzą sobie radę. 

Grzyby z powrotem do kotła i dalej tak samo jak w wersji szybkiej - czyli kilka minut gotowania, potem ziemniaki, tymianek i śmietana, znów 10 minut - z ognia - doprawienie - pietruszka - gotowe - smacznego.

A jak jeszcze postoi i przegryzie się... nooo....  

________________________________________ 

Planujesz domową imprezę - rodzinny obiad, spotkanie z przyjaciółmi, party w ogrodzie? Chcesz przygotować bogate menu, które oczaruje Twoich gości?

Wjazd na kuchnie ma wszystko czego potrzebujesz! (kliknij) 

Teraz w promocji trzy e-booki w cenie dwóch. W koszyku pod podsumowaniem jest zapytanie "Masz kod promocyjny?"- kliknij i wpisz 3za2

Zapraszam również do polubienia facebookowego profilu - klik

Zobacz też...

Szybki kontakt

Realizacja: HEXADE.COM (Grafik, projektant, webdesigner)