MENU...
Facebook

Gunkan maki

Gunkan maki
Alternatywnie do klasycznych rolek maki, w zasadzie o wiele łatwiej, a przy okazji bez strat na smaku. Gunkan - fajnie się nazywają, a do tego bardzo przystojnie się prezentują i solo i w zestawie. Bo w ogóle dobre sushi zawsze jest dobre.

Siłą sushi jest dobrze przyrządzony ryż i prostota. Zacznijmy więc od ryżu właśnie. Robię według tego przepisu (kliknij) gdyż jest absolutnie niezawodny. 

Zazwyczaj liczę około 150-200 gramów nieugotowanego ryżu na osobę. 150 g to "wciągnę jeszcze deserek", 200 bliżej "nawtykałem się, muszę chwilę odsapnąć".

Takie gunkan to porcja ryżu owinięta czymś i wyładowana czymś. Tym pierwszym czymś są zazwyczaj pocięte płaty nori, paski ogórka, omlet albo papier sojowy. Farszem może być właściwie wszystko - tu kawior i łosoś macerowany w sosie sojowym.  

 Płaty nori tnę na paski - ok 3 cm szerokości i 10 długości. Dłonie zwilżam wodą (suche ręce i klejący ryż to nie jest dobry pomysł) i formuję kulki mniej więcej wielkości sporego winogrona - takie solidne jednokęsówki. Lekko je spłaszczam, owijam paskiem nori. Samą końcówkę nori zwilżam wodą żeby się przykleiła. Łyżeczka kawioru na górę i gotowe. 

Taki kawior z pstrąga jest ekstra, duże kuleczki radośnie pękają pod naciskiem uzębienia, ale rzecz to nietania. Spokojnie można użyć dowolnego.

Teraz łososiowo-ogórkowe. 

  • kawałek surowego łososia (może być inna świeża morska lub rzeczna ryba)
  • 2 łyżki sosu sojowego
  • długi, prosty ogórek
  • trochę wasabi
Rybę najpierw przemrażam 2-3 godziny, potem wkładam do pojemniczka, zalewam niewielką ilością sosu sojowego i tak zostawiam na jakieś dwie godziny. Potem dość gruba sieczka i jest.

Obieraczką do warzyw tnę ogóra na paseczki. Zwijam tak samo jak wyżej. Na ryż daję trochę wasabi, rybę i można podziwiać, spożywać, co się chce. 

________________________________________ 

Planujesz domową imprezę - rodzinny obiad, spotkanie z przyjaciółmi? Chcesz przygotować bogate menu, które oczaruje Twoich gości?

Wjazd na kuchnie ma wszystko czego potrzebujesz! (kliknij) 

Teraz w promocji trzy e-booki w cenie dwóch. W koszyku pod podsumowaniem jest zapytanie "Masz kod promocyjny?"- kliknij i wpisz 3za2

Zapraszam również do polubienia facebookowego profilu - klik

Zobacz też...

Szybki kontakt

Realizacja: HEXADE.COM (Grafik, projektant, webdesigner)