MENU...
Facebook

Kluski na parze

Kluski na parze
Buchty, pampuchy, na parze kluchy. Smak przedszkola w każdym domu :D Tomuś zakomenderował, że chce kluski na parze. Proszę bardzo :)

  • 1 paczka drożdży suszonych (7 gr) lub 15 gramów świeżych
  • ok. 300 gramów mąki pszennej
  • łyżka masła
  • 200 ml mleka
  • łyżeczka cukru
  • łyżeczka soli
  • kapka oliwy

Robię klasycznie drożdżowo - w ciepłym (nie gorącym) mleku rozpuszczam drożdże, cukier i łyżkę mąki - daję kwadrans, żeby fermentacja ruszyła - mieszam z pozostałymi składnikami i wyrabiam ciasto. Jak jest za maziate - trzeba podsypać mąką. Gotowe ciasto formuję w kulę, czule dłońmi smaruję oliwą ;) nakrywam folią i daję mu odpocząć godzinę czy dwie.

A propos folii - od dawna nie kupuję folii spożywczej, za to nie wyrzucam woreczków czy jednorazówek kiedy jakieś się trafią. Zawsze to trochę plastiku mniej.

Wypoczęte ciasto lekko podsypuję mąką, dzielę na porcje i robię kulki. Z tych proporcji - 8. Daję im jeszcze pół godziny na podrośnięcie i na parę - ok. 12 minut. Używam bambusowego parownika, ale nada się dowolne urządzenie wykorzystujące cyrkulację gorącej pary wodnej. Przy takim parowniku przydaje się kawałek papieru do pieczenia, wycięty w kółeczko i poprzecinany żeby para swobodnie cyrkulowała, a parownik był przykryty.

Dla moich chłopców - hunów znaczy się - obowiązkowo z sosem truskawkowym. W sezonie świeże, poza sezonen mrożone truskawki blenduję z naturalnym jogurtem i łyżką miodu. Te z mrożonki też mają swój urok bo wtedy robi się coś pomiędzy sosem, a sorbetem. Czad :) 

W przypływie szaleństwa można jeszcze kapnąć sosem czekoladowym. Wystarczy w śmietance - minimum 30% - rozpuścić nieco czekolady. 

Zazwyczaj robię kluchowo jednolite, ale śmiało można też je nadziać - na przykład truskawkami czy innymi owocami, acz i na słono pomysłów znajdzie się z milion. 

Bo to takie kluchy, co i do gulaszu, sosów grzybowych, czy wszelakich innych dobroci przymilać się będą. 

Wjazdowe nowości zawsze na facebookowym profilu - zapraszam do polubiania - klik

________________________________________ 

Szukasz pomysłu na imprezę domową? 

Tutaj znajdziesz o wiele więcej! 

Nie tylko różne gotowe zestawy imprezowe, ale także dokładne instrukcje jak - krok po kroku - je przygotować!

To nie tylko zbiór przepisów, ale przede wszystkim ciekawie ułożone menu, lista zakupów, efektywnie rozplanowane i chronologicznie opisane kolejne przygotowania, dziesiątki zdjęć, porady i dania alternatywne.  

Z e-bookami "Wjazd na imprezę" przygotowanie fantastycznie wyglądającego i przepysznego jedzenia dla wielu osób jest znacznie łatwiejsze, a przy tym oszczędzasz dużo czasu i pieniędzy. 

Wszystko opisane w prosty i przejrzysty sposób.

Wspaniałe przyjęcia - w zasięgu każdego! 

Zobacz też...

Szybki kontakt

Realizacja: HEXADE.COM (Grafik, projektant, webdesigner)