MENU...
Facebook

Pierożki filo

Pierożki filo
Nie do końca wiadomo dlaczego tak bardzo lubimy chrupanie. Wystarczy, że jedzenie trzeszczy w zębach, a dla naszego mózgu to jak tajski masaż... w czasie przejażdzki w Ferrari - odprężające i pobudzające jednocześnie. To program wdrukowany w głowę ludzkości dziesiątki tysięcy lat temu - i wciąż działa. Oto więc przystawka, która zapewni całą serię ekstatycznych doznań wielozmysłowych.

Jestem absolutnie przekonany, ba... dam każemu głowę uciąć, że to będzie hit dowolnej domowej imprezy czy przyjęcia. Wygląda to mniej więcej tak - najpierw zaciekawienia - ooo, a co to? ... próba... hmmm, ekstra.... a potem już jakoś tak się bierze i się zjada i łapczywie rozgląda czy nie leżą czasem jeszcze na innych sektorach stołu. 

Wystarczy niewiele. Zacznijmy od istoty pierożka. Potrzebne jest:

  • ciasto filo - można je kupić pakowane jak francuskie niemal w każdym markecie
  • 100 ml mleka
  • łyżka oliwy
  • pędzel 

W wielu przepisach zaleca się smarowanie ciasta filo oliwą. Zdecydowanie jest bardziej błyszczące i mocniej chrupie, ale cieknie jak dziesięcioletni diesel, a to nie jest zbyt przyjemne uczucie. Do zmiękczania ciasta używam więc mleka z niewielką dolewką oliwy. 

Arkusz tnę wzdłuż na 3 równe pasy. Teraz pędzel w dłoń - dowolny - może być i do malowania ścian, byle go przepłukać przed użyciem. Niezbyt obficie maluję pasy - nakładam farsz i zwijam tak, jak w filmach składają amerykańską flagę. 

Wjazdowe nowości zawsze na facebookowym profilu - zapraszam do polubiania - klik

A do środka - co kto chce. 

  • przesmażone pieczarki z startym cheddarem albo innym "żółtym" serem
  • świeży szpinak, podsmażony na maśle z czosnkiem, z późniejszym dodatkiem sera pleśniowego, oczywiście rewelacyjnie zadziała klasyczne połączenie szpinaku z fetą, ale pleśniowy bardzo urozmaica i nadaje niepowtarzalnego charakteru,
  • pieczona papryka z pomidorami suszonymi 
Można nadziać farszem mięsnym - jak pierogi, albo idąc tym tropem farszem do ruskich. Można w ogóle popłynąć fantazją daleko na wschód i użyć nadzienia jak do sajgonek. Albo krewetek. Albo kurczaka. Albo na słodko z lekko podsmażonymi jabłkami, miodem i cynamonem. I tych "albo" jest jeszcze z pięćset trzydzieści... 

Jeśli już nafaszerowane - to hop do pieca - 180 stopni - grzałka góra/dół - około 20 minut - przy czym oczywiście sprawdza się stare prawidło, że jak jest czarne - znaczy pieczone za długo. Zdecydowanie polecam papier do pieczenia zwłaszcza przy mokrym farszu.  

I teraz wyobraźcie sobie ten trzask pękających pod naporem uzębienia kolejnych warstw ciasta, aż do pełnego smaku, wyrazistego, wspaniałego nadzienia... 

Przepis pochodzi z e-booka "Wjazd na imprezę: Zimno-Ciepło", który znajdziecie klikając o tutaj.  

Przepis pochodzi z e-booka "Wjazd na imprezę: Zimno-Ciepło", który znajdziecie klikając o tutaj.  Dzięki wygodnemu e-bookowi w formacie PDF bez problemów samodzielnie i w krótkim czasie przygotujesz menu na domową imprezę lub przyjęcie zawierające: 

Na zimno: 
drożdzowe paluchy/ warzywa / dipy: tapenada, salsa, hummus, ajvar / pierożki z filo w 2 wariantach: z cheddarem i pieczarkami oraz z szpinakiem i serem pleśniowym / śledzie w musztardzie i jogurcie / sałatka z makaronem, pieczoną papryką i oliwkami / tartaletki z łososiem i serkiem chrzanowym / tartaletki z szynką i pesto z rukoli

Na ciepło:
długopieczony boczek / pieczone ziemniaki / karmelizowane buraki / surówka z kiszonej kapusty 

alternatywnie: rolada z polędwiczki wieprzowej albo kurczaka / sakiewki ze schabu / ratatouille / tarta z warzywami 

W wjazdowej ofercie takze cztery inne menu imprezowe. Wszystkie są o tu - klik.

Zobacz też...

Szybki kontakt

Realizacja: HEXADE.COM (Grafik, projektant, webdesigner)