MENU...
Facebook

Quiche ze szparagami

Quiche ze szparagami
To danie z pewnością wymagałoby pięknego zdjęcia. Takiego ze światłem, kompozycją i innymi bajerami. Ale na bogów... jak? Kiedy poruszone zapachem ciało domaga się teraz, natychmiast, już! 

Jest tu wszystko co szparagi kochają - jajka, masło, dojrzewająca szynka, twardy ser.

Klasycznie francuzi (quiche to ich wynalazek) używają ciasta kruchego - takiego jak tu. Pójdziemy trochę inną drogą, krótszą, ale wcale nie gorszą. Ciasto filo. Cieniutkie jak papier arkusze pochodzenia greckiego. Fantastycznie chrupiące. Można już dostać nawet w dyskontach więc nie powinno być z tym problemu. W rulonie - zależnie od firmy - jest 7-8 arkuszy.

A oto co jest potzrebne:

  • 4 arkusze ciasta filo
  • 100 gramowe opakowanie szynki dojrzewającej
  • szparagi zielone - sztuk tyle co plastrów szynki
  • 200 g śmietany 12%
  • 2 jajka
  • łyżka masła
  • 50 g startego parmezanu, grana padano lub innego sera tego typu
  • szczypta świeżo zmielonego pieprzu
  • szczypta soli

Piekłem w blasze do ciasta ale nada się dowolne prostokątne czy okrągłe naczynie. Naczynie to wykładamy papierem do pieczenia (zmiąć papier w kulkę, wyprostować, będzie współpracowało).  

Rozpuszczonym masłem smarujemy (pędzelkiem najlepiej) arkusz ciasta filo. Najładamy nań drugi. Potem bez smarowania trzeci, ten trzeci smarujemy i układamy na górę czwarty. Całość należy umościć w uprzednio wyłożonym papierem naczyniu.

Jajka rozbełtujemy, dodajemy śmietanę, ciut soli, pieprz i 2/3 sera. 

Szparagi owijamy plastrami szynki - jeden na jednego. Bez solenia - szynka ogarnie temat.

Ciasto wypełniamy masą jajeczno-śmietanową i układamy weń szparagi. Całość posypujemy resztą sera. Brzegi ciasta zawijamy do środka. Maziamy je jeszcze resztką masła i siup do piekarnika. 180 stopni, grzałka góra dół - cirka about 20 minut. Ciasto ma się zezłocić, masa stężeć, ser i szynka przypiec.

Zasadniczo polecam sprawdzać wyłącznie optycznie przez szybę w drzwiczkach. Otwarcie piekarnika i wypuszczenie zapachu to koniec... pozamiatane....  

________________________________________ 

Planujesz domową imprezę - rodzinny obiad, spotkanie z przyjaciółmi? Chcesz przygotować bogate menu, które oczaruje Twoich gości?

Wjazd na kuchnie ma wszystko czego potrzebujesz! (kliknij) 

Gotowe zestawy imprezowe, w różnych stylach, na różne okazje. Od listy zakupów przez opis przygotowania krok po kroku, do podania. 

Teraz w promocji trzy e-booki w cenie dwóch. W koszyku pod podsumowaniem jest zapytanie "Masz kod promocyjny?"- kliknij i wpisz 3za2

Zapraszam również do polubienia facebookowego profilu - klik

Zobacz też...

Szybki kontakt

Realizacja: HEXADE.COM (Grafik, projektant, webdesigner)