MENU...
Facebook

Bigos

Bigos
Wariacji jest sporo. Konia z Rządem temu, kto docieknie (od dociekania) który jest prawdziwy.  Ja nie używam popularnie dodawanych śliwek. Kulki jałowca tylko jak robię z dziczyzną - tym razem nie miałem. Mój sposób jest nieco skomplikowany - ale smak tego bigosu warty jest każdej minuty w kuchni i każdego podjętego wysiłku.

W bigosie lądują: 
 • 1 kg kapusty kiszonej
 • 1 kg kapusty białej (poszatkowanej)
 • 1 kg łopatki wieprzowej (może być karkówka)
 • pół kg dobrej kiełbasy, ale serio dobrej
 • 2 cebule
 • pół litra rosołu 
 • opakowanie (500 gramów) passaty
 • 200 ml czerwonego wytrawnego wina
 • garść suszonych grzybów
 • liście laurowe, kulki ziela, świeżo mielony pieprz i sól 
 • trochę smalcu do smażenia - jakieś 3 łyżki

Najpierw w małej ilości moczę grzyby - choć jak w reklamie dobrego proszku - można i bez namaczania.  

Kapusty gotuję osobno na małym ogniu. Lekko je solę i zalewam niewielką ilością wrzątku, tak by woda nie nakryła całkowicie kapusty. Wtedy po ugotowaniu zostaje wody mniej więcej szklanka. Szkoda wypłukiwać dobroć z kapusty i pławić ją w zlewie. Wodę zostawiam - tam jest esencja smaku.  

Grzyby razem z wodą w której się moczyły wlewam do rosołu, dodaję liście i kulki - gotuję około kwadransa.  

Mięso oczyszczam z niepotrzebnych błon i innego tałatajstwa, kroję w regulaminową kostkę  ???? i małymi partiami dokładnie obsmażam na rozgrzanym smalcu.  

Jak już całe mięcho jest rumiane solę je i zalewam wrzącym rosołem z grzybami, dodaję wodę z kapusty, passatę i wino. Sypię jeszcze pieprzu, nieco soli, przykrywam i pakuję do piekarnika - 160 stopni. Uważam, że takie pieczony gulasz jest niebo lepszy niż bulkający na kuchence. No i nie trzeba mieszać i zważać czy się nie przypala. Tak piekę około godziny-półtorej. Kiedy mięso jest już prawie miękkie ściągam pokrywkę i piekę jeszcze pół godziny żeby się płyny zredukowały. 
W tym czasie przesmażam jeszcze posiekaną cebulę i poplasterkowaną kiełbasę. 

Z mięsa wyławiam kulki i liście, bo nie lubię jak mi się takie wypluwalne elementy pałętają po bigosie. Potem wszystko razem dokładnie mieszam w wielkim garze i znów wkładam pod przykryciem do piekarnika - temp. 100 stopni. Tak sobie jeszcze godzinę czy nawet dwie tam leży.  

I wiadomo - człowiek chciałby już, teraz - a przecież najlepszy jak się przegryzie - i to tak pojutrze najwcześniej...  A jeszcze dobrze go przygrzać w tym czasie ze dwa razy...  

Ale potem... bee gees, bee goss, be hold - klękajcie narody.

________________________________________ 

Szukasz pomysłu na imprezę domową? 

Tutaj znajdziesz o wiele więcej! 

Nie tylko różne gotowe zestawy imprezowe, ale także dokładne instrukcje jak - krok po kroku - je przygotować!

To nie tylko zbiór przepisów, ale przede wszystkim ciekawie ułożone menu, lista zakupów, efektywnie rozplanowane i chronologicznie opisane kolejne przygotowania, dziesiątki zdjęć, porady i dania alternatywne.  

Z e-bookami "Wjazd na imprezę" przygotowanie fantastycznie wyglądającego i przepysznego jedzenia dla wielu osób jest znacznie łatwiejsze, a przy tym oszczędzasz dużo czasu i pieniędzy. 

Wszystko opisane w prosty i przejrzysty sposób.

Wspaniałe przyjęcia - w zasięgu każdego! 

Zobacz też...

Szybki kontakt

Realizacja: HEXADE.COM (Grafik, projektant, webdesigner)