MENU...
Facebook

Panszkraut, pieczony wuszt, zymft...

Panszkraut, pieczony wuszt, zymft...
Tradycyjny codzienny śląski łobiod. Dawka kalorii wystarczająca do wyżywienia niewielkiej wioski, zdobycia K2 zimą, albo wyrobienia szychty na przodku w kopalni. 

Panszkraut (niektórzy mówią przez cz) - inaczej ciapkapusta albo ciaperkapusta - to na Śląsku tradycja starsza jeszcze niż stadion Ruchu Chorzów. Danie - trochę jak z "Sensu życia wg. Monty Pythona" - poproszę wszystko, zmieszane, w wiadrze...

Jest tak:
  • kartofle - mogą być i ziemniaki - najlepiej mączyste - jak na kluski
  • kiszona kapusta w proporcjach z kartoflami mniej więcej 1:1
  • boczek - powiedzmy na kilogram kartofli jakieś 300 gramów
  • cebula - w tej proporcji 1 duża  ale nikt z tego strzelać raczej nie będzie więc precyzję można sobie odpuścić
  • sól i pieprz
(niektórzy dodają też kapusty niekiszonej)

Ziemniaki ugotowane i posztamfowane - znaczy rozgniecione - najlepiej przez praskę. Kapusta osobno ugotowana do miękkości. Boczek i cebula pociachane w kostkę i przesmażone.

Wszystko razem pomieszane, sól, pieprz i gotowe. Dla kogoś, kto nie zna - może brzmieć to dość... hmmm... nietypowo, ale serio - smakuje jak niebo. Co prawda ciężkostrawne i wysokokaloryczne - ale jednak niebo. 

Do tego upieczona kiełbasa i musztarda, bo pieczona kiełbasa bez musztardy traci cały sens.

I w sumie wręcz nieprzyzwoicie to proste, ale jak dodam, że boczek, kiełbasa i kapusta są własnej roboty to - Marian, tu jest jakby luksusowo.

Boczek zrobiony jest dokładnie tą metodą. Śmiało może zastąpić wędzony, a i żeby usiąść sobie gdzieś z boczku i podjadać - też się nada.

________________________________________ 

Planujesz domową imprezę - rodzinny obiad, spotkanie z przyjaciółmi? Chcesz przygotować bogate menu, które oczaruje Twoich gości?

Wjazd na kuchnie ma wszystko czego potrzebujesz! (kliknij) 

Teraz w promocji trzy e-booki w cenie dwóch. W koszyku pod podsumowaniem jest zapytanie "Masz kod promocyjny?"- kliknij i wpisz 3za2

Zapraszam również do polubienia facebookowego profilu - klik

Zobacz też...

Szybki kontakt

Realizacja: HEXADE.COM (Grafik, projektant, webdesigner)