MENU...
Facebook

Wątróbka duszona w nalewce

Wątróbka duszona w nalewce
Mówią, że alkohol szkodzi wątrobie. Bzdura! Wystarczy spróbować tego. Bardzo fajnie działają wszelkie koniaki, brandy czy inne kolorowe cuda destylacji. A że wątróbka bardzo lubi też słodko-kwaśne owocowe smaczki, udusiłem ją w nalewce wiśniowej. Cudo! 

Kluczowa jest dobra nalewka. Oczywiście są miłośnicy przemysłowej masówki rzeczywiście maltretującej wątrobę... acz gorąco polecam nalewki z owoców nie produkowanych fabrycznie. Można na przykład, używając uroku osobistego, wyłudzić flaszkę od teścia, co też uczyniłem. 

Na 4 porcje potrzebujemy co następuje:

  • 500 gramów wątróbki drobiowej - ...kura, kaczka, drób
  • 50 ml dobrej nalewki - tu jest wiśniowa, ale nada się w zasadzie dowolna 
  • 1 duża cebula
  • łyżka oleju, oliwy albo klarowanego masła
  • 100 ml dowolnego bulionu, rosołu, od biedy wody
  • pół płaskiej łyżeczki mąki pszennej 
  • sól, pieprz

Robię to tak. Wątróbkę oczyszczam z całego tego niepotrzebnego i nieestetycznego tałatajstwa. Na patelni rozgrzewam tłuszcz i na średnim ogniu podsmażam cebulę - tak ze 2-3 minuty. Dodaję wątróbkę. Spokojnie - tłuszczu jest mało - więc nawet jak  rzeczony podrób trochę strzela, to nie pryska. Przysmażam z wszystkich stron - czyli znów ze 2-3 minuty. Wówczas dodaję mąkę, mieszam żeby ją rozprowadzić - grudki niewskazane, solę, pieprzę i zalewam nalewką, a po mniej więcej minucie - bulionem. Na małym ogniu duszę, aż sos zredukuje się i zgęstnieje - kilka minut i gotowe. 

Danie to niestety maluje się raczej w ciemnych barwach, ale kolorowe dodatki ogarną sprawy estetyki kulinarnej. Na przykład takie odsmażane kluski śląskie - czyste złoto.

________________________________________ 

Planujesz domową imprezę - rodzinny obiad, spotkanie z przyjaciółmi? Chcesz przygotować bogate menu, które oczaruje Twoich gości?

Wjazd na kuchnie ma wszystko czego potrzebujesz! (kliknij) 

Gotowe zestawy imprezowe, w różnych stylach, na różne okazje. Od listy zakupów przez opis przygotowania krok po kroku, do podania. 

Teraz w promocji trzy e-booki w cenie dwóch. W koszyku pod podsumowaniem jest zapytanie "Masz kod promocyjny?"- kliknij i wpisz 3za2

Zapraszam również do polubienia facebookowego profilu - klik

Zobacz też...

Szybki kontakt

Realizacja: HEXADE.COM (Grafik, projektant, webdesigner)