MENU...
Facebook

Maki wielowarzywne

Maki wielowarzywne
Wiecie, że Polska to światowa potęga sushi? Serio. To już niemal danie narodowe - popularniejsze jeszcze od kebaba. Podobno w samej Warszawie są ze dwa bary sushi na jednego mieszkańca. Maki - czyli rolki - forma w Polsce najpopularniejsza - pewnie przez te patriotyczne maki pod Monte Casino. Tu w wersji w pełni roślinnej.

Takie bez kombinowania, z tego co było pod ręką i w warzywniaku. Wybór takiej formy - znaczy się maki - jest dość naturalny dla warzyw. Fajnie jeszcze sprawdzą się w formie rożków - o takie (kliknij) - zwą się temaki i też są ekstra - nawet łatwiejsze chyba.

Zabierając się za sushi trzeba zaopatrzyć się w kilka rzeczy. Listę otwierają cierpliwość i determinacja. Dalej jest ostry nóż o cienkim ostrzu i bambusowa mata do zwijania.

No to teraz ryż. Nie ma co kombinować - trzeba kupić ryż do sushi. Małe pękate ziarna, odpowiednia kleistość. Używanie zwykłego woreczkowego, czy nawet z tych lepszych basmanti albo jaśminowych ma mniej więcej tyle sensu co budowanie samolotów z piasku.

Na jedną osobę standardowo liczę szklankę czyli 200 gramów ryżu przed ugotowaniem. Potrzebna będzie też zaprawa - w tej proporcji:

  • 50 ml octu ryżowego - można kupić i w dyskontach, ale od biedy jabłkowy też być może
  • 2 łyżki cukru - 30 gramów
  • pół łyżeczki soli 

Najpierw ryż trzeba wielokrotnie wypłukać w zimnej wodzie. Tak żeby przestał czynić wodę mętną. Potem hop go do garnka z grubym dnem i zalewam zimną wodą w proporcjach 1:1 - znaczy się na szklankę ryżu - szklanka wody (wafowo to też mniej więcej tyle samo. Ogień na max, przykrywka na górę i tak do zagotowania. Wtedy mieszam go, nakładam znów pokrywkę, a ogień zmniejszam do minimum. Ale tak na serio minimum - w gazowym żeby tylko płomień się utrzymywał, w innych na 1-2. 10 minut - bez sprawdzania, odkrywania, mieszania. Wtedy gaz do zera i można spróbować. Jeśli jest jeszcze ciut twardawy - nakrywka na górę i niech postoi aż zmięknie. Jeśli jest ok - od razu chłodzenie - żeby zatrzymać już proces gotowania. Czyli do miski albo na blat - delikatnie rozłożyć, powachlować, wlać zaprawę, pomieszać - byle ostrożnie żeby nie rozgniatać ziaren. I gdzieś tam z boczku w misce pod ściereczką ryż powinien wychłodzić się do temperatury otoczenia. 

Dodatki:

  • kalarepa - w grube słupki pociachana - słupy niemalże
  • kiełki
  • marchewka - w słomkę pocięta
  • rzodkiewka - jak wyżej
  • awokado - tego się chyba nie da pociąć jakoś bardzo foremnie :D 
  • ogórek - z ogórka nadają się twarde zewnętrzne elementy - ten miękki wodnisty środek jest zbyt miękki i wodnisty :D
  • cienkie zielone szparagi - podsmażone dwie minuty na kapce oliwy i na koniec chlupnięte łyzką sosu sojowego

Są też oczywiście:

  • płaty nori - znaczy się sprasowane wodorosty
  • wasabi - używam w proszku - dodaje się kapkę wody i jest
Można oczywiście użyć najróżniejszych różności. Marynowana rzodkiew - o taka - czy tykwa to oczywiście klasyki, ale np. pieczony burak daje wspaniałe efekty, albo owoce - gruszka czy mango.

Samo zwijanie nie jest specjalnie trudne. Trzeba pamiętać jedynie o solidnym nawiolżaniu. Wszystko powinno się robić lekko zwilżonymi rękami. Inaczej ryż się do nich klei i robota staje się bardziej irytująca od oglądania "Jaka to melodia"...

Film z sposobem zawijania maki znajdziecie klikając tutaj 

Jak nie czujecie się na siłach, a połaczenie smakowe wydaje się atrakcyjne - zawsze można zrobić to w postaci takich mini sałatek

A przy odrobinie wprawy można zacząć się bawić w bardziej skomplikowane kształty i wzory - także no - bawcie się dobrze i smacznego :)  

________________________________________ 

Planujesz domową imprezę - rodzinny obiad, spotkanie z przyjaciółmi, party w ogrodzie? Chcesz przygotować bogate menu, które oczaruje Twoich gości?

Wjazd na kuchnie ma wszystko czego potrzebujesz! (kliknij) 

Teraz w promocji trzy e-booki w cenie dwóch. W koszyku pod podsumowaniem jest zapytanie "Masz kod promocyjny?"- kliknij i wpisz 3za2

Zapraszam również do polubienia facebookowego profilu - klik

Zobacz też...

Szybki kontakt

Realizacja: HEXADE.COM (Grafik, projektant, webdesigner)